а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балкан

мн. балкани
Вид збор: Именка, машки род
планина
Англиски: mountain Турски: balkan Албански: mal
Употреба: Архаизам
Примери:
Крвта им ја остави на балканите.
По балканите тревожни камбани бијат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи