а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балкански

балканскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 661
1. Што се однесува на Балкансиот Полуостров.
Употреба: Географија
2. планински
Примери:
балканско билје