а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балканистика

(само едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука што го проучува животот, културите, јазиците на балканските народи.
Примери:
Во тематската област балканистика авторите на трудовите навлегуваат во повеќе потесни тематски подрачја.
Изведенки
балканистички прид.
балканистичкиот
Пример: Балканистички студии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК