а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балканизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23910
Пренесување обележја, карактеристични за животот, обичаите и јазиците на балканските народи.
Употреба: Пејоратив
Примери:
Да не дозволиме балканизација на Африка!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК