а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балканизам

мн. балканизми
Вид збор: Именка, машки род
1. Карактеристична особеност на балканските народи, односно целокупноста на таквите особености.
Албански: balkanizëm
Примери:
Историјата на балканските народи е именувана како балканизам.
2. Јазична особеност карактеристична за повеќе балкански јазици.
Албански: balkanizëm
Употреба: Лингвистика
Примери:
Називот прч Скок го определува како балканизам од словенско потекло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи