а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балканец

мн. балканци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33863
Неформален израз за човек со груби манири.
Англиски: ruffian
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
ноторен балканец
Изведенки
балканка ж.
мн. балканки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК