а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балист

мн. балисти
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на албанска националистичка организација во Втората светска војна.
Употреба: Историја
Примери:
Се стоварија илјадници Германци и балисти од Гостивар и Струга.
Изведенки
балистички прид.
балистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи