а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балистичар

мн. балистичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со балистика.
Албански: balist
Употреба: Физика
Примери:
Тој е најдобар балистичар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК