а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45016
Наука што ги проучува законите за движењето на проектилите.
Англиски: ballistics Албански: balistikë
Употреба: Физика
Примери:
Денес балистиката е многу развиена во САД.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК