а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балет

мн балети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9783
1. Уметнички танц придружен со музика што прикажува симболично различни чувства и страсти.
Англиски: ballet Албански: balet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Немаме класичен балет, но го имаме Тешкото.
2. Уметност на балетската игра.
Англиски: ballet Албански: balet
Употреба: Музика и танц
3. Театарски ансамбл што изведува балет.
Англиски: ballet Албански: balet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Член на балетот при Македонскиот народен театар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК