а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балетан

мн. балетани
Вид збор: Именка, машки род
балетски уметник, балетски танчар
Англиски: ballet dancer
Употреба: Музика и танц
Примери:
На сцената излегуваат тројца балетани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК