а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балетанка

мн. балетанки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54406
(пообично во мн.) Обувки што ги носат балетските уметници при настап.
Англиски: ballet shoe
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК