а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балдахин

мн. балдахини
Вид збор: Именка, машки род
1. Свечена покривка над престол, над носилка, кревет, обично од скапоцен материјал.
Англиски: canopy Албански: baldahin, mbules solemne
Примери:
Султански балдахин.
2. Свечена покривка над олтар.
Англиски: canopy Албански: mbules solemne, baldahin
Употреба: Црковен термин
Примери:
Според големината на просторот на христијанските храмови, резбите биле распоредени на: иконостаси, балдахини, амвони, владички столови, певници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи