а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бала

мн. бали
Вид збор: Именка, женски род
Голем и цврсто стегнат врзоп, обично од платно.
Англиски: stack
Примери:
Спакува се во една бала и се врати во селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи