а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баласт

мн. баласти
Вид збор: Именка, машки род
1. Товар за одржување на стабилност на брод, балон, авиони сл.
Англиски: ballast Албански: balast
2. Излишен товар, претрупаност.
Англиски: ballast Албански: balast, pesh e tepërt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тежок и излишен баласт.
Изведенки
баластен прид.
баластниот
Пример: баластни материи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи