а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баланѕа

мн. баланѕи
Вид збор: Именка, женски род
Кантар, уред за мерење.
Употреба: Разговорно
Примери:
На баланѕата легнува денк по денк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи