а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баланс

мн. баланси
Вид збор: Именка, машки род
рамнотежа
Англиски: balance Албански: balancim, drejtpeshim
Примери:
Има баланс помеѓу двете страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи