а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балансира

балансираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Одржи, одржува рамнотежа.
Англиски: balance
Примери:
Тој сака да балансира меѓу двете работи.
Изведенки
балансирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи