а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баладичен

баладичниот
Вид збор: Придавка
баладен
Примери:
Таа тема добива еден баладичен звук.
Изведенки
1. баладично прил.
Пример: Таквите стихови прозвучуваат баладично.
2. баладичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи