а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балада

мн. балади
Вид збор: Именка, женски род
Лирско-епска песна со тажна содржина.
Англиски: ballad
Употреба: Литература
Примери:
Сестрата трујачка ја наоѓаме во народната балада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи