а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бактиса

(се) бактисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ми (ти, му...) стане досаден, здодевен.
Англиски: bore
Употреба: Разговорно
Примери:
Ми (се) бактиса оваа работа.
Изведенки
1. бактисува несв.
(се) бактисуваат
2. бактасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи