а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бактерија

мн. бактерии
Вид збор: Именка, женски род
Микроскопски мал, едноклеточен организам.
Англиски: bacterium Албански: bakter
Употреба: Биологија
Примери:
Некој од бактериите предизвикуваат заразни болести.
Полезни бактерии.
Изведенки
бактериски прид.
бактерискиот
Пример: бактериско заболување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи