а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баксуз

мн. баксузи
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што го следи лоша среќа, кому едно по друго му се случуваат лоши работи, несреќен човек.
Англиски: bad luck Турски: bahtsız Албански: baksuz
Употреба: Разговорно
Примери:
Мајка ми ме родила баксуз.
2. Човек што му носи несреќа на друг човек.
Англиски: bad luck Албански: pa fat
Употреба: Разговорно
Примери:
Ако го пуштиш оној баксуз в куќа, се наопаку ќе ти тргне.
3. несреќа, неволја
Англиски: misfortune Албански: fatkeqsi
Употреба: Разговорно
Примери:
Го тераше баксуз низ животот.
Го бие баксуз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи