а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакрорез

мн. бакрорези
Вид збор: Именка, машки род
Техника на цртање со врежување во бакарна плоча и цртеж добиен со таква техника.
Англиски: copperplate engraving
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
По ѕидовите висеа бакрорези.
Книга со дебели корици обложени со бакрорез.
Плакета во бакрорез.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи