а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакрорезец

мн. бакроресци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува бакрорези.
Англиски: copperplate engraver
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Тој беше иконописец и бакрорезец.
Изведенки
бакрорезечки прид.
бакрорезечкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи