а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакропис

мн. бакрописи
Вид збор: Именка, машки род
Цртеж врз бакарна плоча што служи за правење копии од хартија.
Англиски: copperplate engraving
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Осумдесет графики (бакрописи и литографии) и шест бронзени скулптури ќе бидат изложени во Музејот на современа уметност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи