а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакрач

мн. бакрачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Бакарен котел, или воопшто котел, во долниот дел поширок, кој има рачка од железо за која се држи или се обесува.
Англиски: cauldron Турски: bakraç Албански: kazan
Примери:
Бакрач на оган.
2. (обично мн.) глупости
Англиски: nonsense Албански: marrëzi
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Какви пари, какви бакрачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи