а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакнува

бакнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Даде бакнеж.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Бакнува по лице, бакнува во уста, бакнува рака.
Страсно, нежно, пријателски, површно, кратко, долго бакнува.
2. Се бакнува; даде или прими бакнеж.
Англиски: kiss Албански: puthit
Примери:
Се бакнуваа како да нема никогаш повеќе да се видат.
Взаемно се бакнуваат.
Изведенки
бакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи