а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакне

бакнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде бакнеж некому во знак на љубов, почит.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Го бакна на разделување.
Ја бакна старски, во челото.
Му бакна рака.
Го бакна крстот.
2. (се бакне) Даде и прими бакнеж.
Англиски: kiss Албански: puth
Примери:
Се бакна со секого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи