а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакла

мн. бакли
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Градинарско растение со бели цветови и плод од зрна покрупни од грав.
Латински: Vicia faba Англиски: fava bean Турски: bakla Албански: bishtajë, fasule
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
За готвење се користи недозреаното зрно од зелените мешунки од баклата.
Баклата се бере во мај.
2. Мал дрвен сад со рамна површина во кој се става вино или ракија.
Албански: matarë
Примери:
Две бакли вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи