а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баклава

мн. баклави
Вид збор: Именка, женски род
Ориентална пита од тенки кори со мелени ореви, по печењето прелиена со шербет.
Англиски: baklava Турски: baklava Албански: bakllavë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Донесоа тепсија со баклава.
Суче баклава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи