а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакенбарди

бакенбардите
Вид збор: Именка, множина
Брада од двете страни на лицето, додека средниот дел е избричен.
Англиски: sideburns Германски: Backenbart
Примери:
Господин со бакенбарди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи