а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакелит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид пластична маса, вештачка смола што служи за изработка на изолатори, копчиња, кутии и др.
Англиски: Bakelite
Примери:
кутија од бакелит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи