а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бака

мн. баки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42795
Сад во кој се става крмата за стоката.
Англиски: trough
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Бака со крма.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК