а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакарџија

мн. бакарџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што изработува бакарни садови.
Англиски: coppersmith Турски: bakırcı
Примери:
Бакарџијата е стар занаетчија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи