а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакари

бакарат
Вид збор: Глагол, несвршен
Почитува, цени некого или нешто.
Англиски: honour
Употреба: Разговорно
Примери:
Воопшто не ме бакари.
Непара го бакареше ни Велигден, ни Ѓурѓовден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи