а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакариса

бакарисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обложи со бакар.
Англиски: copperplating
Примери:
Ги бакариса садовите.
Изведенки
1. бакарисува несв.
бакарисуваат
2. бакарисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи