а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакарисан

бакарисаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е обложено со бакар.
Примери:
бакарисани садови
2. Со боја на бакар.
Примери:
бакарисан во лицето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи