а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакарен

бакарниот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи бакар или што е од бакар.
Англиски: copper Турски: bakır
Примери:
бакарна руда
бакарен котел
бакарна жица
бакарни садови
бакарни пари
бакарни пафти
2. Што е како бакар.
Англиски: copper
Примери:
бакарна боја
бакарни одблесоци
бакарен тен
бакарно лице
FlexiMac
 менување на македонски глаголи