а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со кое се вапсуваат велигденски јајца.
Латински: Caesalpinia bahanmensis Англиски: caesalpinia Албански: kezalpinë
Употреба: Ботаника
Примери:
Бакам за боење јајца.
Изведенки
бакамски прид.
бакамскиот
Пример: Бакамска боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи