а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакал

мн. бакали
Вид збор: Именка, машки род
Трговец на различни ситни ироизводи, обично прехранбена стока.
Англиски: shopkeeper Турски: bakkal Албански: bakallxhi, dyqanxhi
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Работеше како бакал.
Изведенки
1. бакалин м.
Пример: Ја свршија за бакалин.
2. бакалка ж.
мн. бакалки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи