а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакалува

Види и: бакал (м.)
бакалуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши бакалска работа.
Употреба: Архаизам
Примери:
Успешно бакалува.
Изведенки
бакалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи