а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакалница

мн. бакалници
Вид збор: Именка, женски род
Продавница со бакалска стока.
Англиски: convienience store Турски: bakkal
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
селска бакалница
отвори бакалница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи