а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакаллак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Бакалска стока.
Турски: bakkaliye Албански: artikuj ushqimor
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Почна да му реди разен бакаллак: две оки шеќер, пол ока кафе, стодрам црвен пипер, една вреќа сол, тенекија газија и др.
2. Трговија со бакалска стока.
Албански: tregëti me artikuj ushqimor
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Со бакаллак ве хранам, ве женам, ве мажам, ве праќам на печалба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи