а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бакалар

мн. бакалари
Вид збор: Именка, машки род
Вид риба од северните мориња.
Англиски: mackerel
Употреба: Зоологија , Гастрономија
Примери:
Мириса на сушен бакалар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи