а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баир

мн. баири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44094
рид, брдо
Англиски: hill Турски: bayır Албански: breg
Употреба: Географија , Дијалектен збор
Примери:
Замина преку баирите.
Ќе се качиш по баирот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК