а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баз

зб. мн. базје
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22671
Парче земја со густа трева ископано од горниот слој на необработувана почва.
Англиски: sod, turf
Употреба: Земјоделство
Примери:
Откорна еден баз.
Копањето на базјето беше тешко.