а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базука

мн. базуки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44912
1. Рачен противтенковски фрлач на гранати на ракетен погон.
Англиски: bazooka Албански: bazukë
Употреба: Воен термин
2. Пушка за подводен риболов.
Англиски: harpoon Албански: pushkë për peshkim nën ujë