а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базира

базираат; базирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8776
1. Втемели, втемелува, заснове, се засновува.
Англиски: base Албански: bazoj
Примери:
Тоа базира врз неточни, лажни податоци.
2. (се базира) се заснове, засновува
Англиски: base Албански: bazohet
Примери:
Се базира на библиски легенди.
Текстот се базира на грчка предлошка.