а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

базилика

мн. базилики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41083
Стара христијанска црква, христијански храм со правоаголна форма и со високи столбови.
Англиски: basilica
Употреба: Архитектура и градба